Diyarbakır merkezli 23 ilde DEAŞ operasyonu: 13 tutuklama

DHA

DEAŞ terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilerek, şüphelilerin yakalanmasına yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından MİT Başkanlığı, İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ile ortaklaşa çalışma yapıldı.

Çalışmada, DEAŞ terör örgütünün, ‘Kitapevi’ adı altında yeni bir yapılanma içerisinde olduğu ve bu yapılanmanın örgütün Suriye’nin Şam vilayetine bağlı olarak Gürcistan, Azerbaycan, Mali, Sudan, Cezayir ve Libya’da faaliyet gösterdiği belirlendi.

Örgütün, Türkiye’de taban kazanmak için propaganda çalışmaları yaptığı ve sonrasında cihat grubu oluşturdukları, silahlı, askeri eğitimlerini de Gürcistan’da aldıkları tespit edildi.

Örgütlere finans desteği

Yapılan tespitte silahlı eğitim alanların, çatışma bölgelerine gönderilerek faaliyette bulundukları, Suriye’de ve Gürcistan’da bulunan örgüt üyelerine aktarılmak üzere finans desteği sağladıkları yönünde bilgiler elde edildi.

Soruşturma kapsamında 92 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır merkezli 23 ilde kitapevinin temsilciliklerinde arama yapılmasına yönelik 123 adrese 5 Mayıs günü sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

81 şüpheli yakalandı

Operasyonda 81 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Çok sayıda pompalı otomatik av tüfeği, tabanca ve fişek ile örgütsel içerikli belge ele geçirildi.

13 şüpheli tutuklandı

İşlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 13’ü tutuklandı, 68 şüpheli de adli kontrolle serbest bırakıldı.

11 şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir