Milyarderlerin sayısı da azaldı, servetleri de: Peki Türkiye’nin en zengini kim?

Forbes’un bu yıl 37’nci kez yayımladığı Milyarderler Listesi’nde, dünya çapındaki milyarder sayısında bir önceki yıla göre azalma gözleniyor.

Geçmiş yıla göre milyarder sayısı 28 kişi azalarak 2 bin 640’a düştü.

Ekonomik türbülansın kamu ve özel sektörü vurması nedeniyle milyarderlerin serveti de 500 milyar dolar azalarak 12,2 trilyon dolara indi.

Geçen yıl Twitter’ı yüksek fiyata satın almasıyla sahip olduğu Tesla şirketinin hisseleri düşen Elon Musk, milyarderler listesinde 1’inci sıradan 2’nci sıraya indi. Musk’un serveti geçen yıla göre 39 milyar dolar azalışla yaklaşık 180 milyar dolar olarak hesaplandı.

Lüks eşya devi LVMH’nin başkanı Bernard Arnault ise 211 milyar dolarlık servetiyle listenin ilk sırasına yerleşti. Böylelikle ilk kez bir Fransa vatandaşı listenin zirvesinde yer aldı.

254 kişi artık milyarder değil

Milyarderlerin yaklaşık yarısının serveti geçen yıla göre azalış kaydederken, toplam 254 kişi milyarder statüsünü kaybetti.

Bu statüyü kaybedenler arasında, dolandırıcılıkla suçlanan, kripto para borsası FTX’in Kurucusu ve eski Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried, FTX’in eski yöneticilerinden Gary Wang ve müzisyen Kanye West gibi isimler dikkati çekti.

ABD, toplam serveti 4,5 trilyon dolar olan 735 liste üyesiyle en fazla milyardere sahip ülke olmaya devam etti. Çin 2 trilyon dolarlık varlığı bulunan 562 milyarderle (Hong Kong ve Makao dahil) ikinci sırada yer alırken, Çin’i 675 milyar dolarlık servete sahip 169 milyarderle Hindistan izledi.

Türkiye’den 26 isim listede

Milyarderler Listesi’nde bu yıl Türkiye’den de 26 isim yer aldı. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin ismi olurken, dünyanın 497’nci en zengin insanı oldu.

1962 Besni doğumlu olan Erdemoğlu parça halı sektöründe dünya lideri olan Merinos Halı’nın sahibi.

Türk milyarderlerin toplam serveti yaklaşık 57,8 milyar dolar olarak hesaplandı.

Murat Ülker birinciliği kaptırdı

Türkiye’de ise yıllardır ilk sırada yer alan Murat Ülker birinciliği kaptırdı.

Son yıllarda Borsa İstanbul’da en çok konuşulan şirketlerden biri olan SASA Polyester’in hisselerinde yaşanan değer artış, İbrahim Erdemoğlu’nu Türkiye’nin en zengin kişisi yaptı. Dünyada 2 bin 640 milyarder arasında 497’nci sırada yer alan Erdemoğlu’nun servetinin 5.3 milyar dolar olduğu belirtildi.

Erdemoğlu Holding’in bünyesinde SASA dışında Merinos Halı, Dinarsu ve Padişah Halı bulunuyor.

Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker, 5 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer aldı.

Üçüncü sırada da SASA’nın hissedarlarından Ali Erdemoğlu 4.7 milyar dolarlık servetiyle listede yer buldu.

Türk milyarderlerin toplam serveti yaklaşık 57,8 milyar dolar olarak hesaplandı.

Forbes’un 2021’de yayımladığı Milyarderler Listesi’nde yer alanların sayısı 2 bin 755’e yükselerek rekor kırmış, Kovid-19 salgınına rağmen milyarderlerin toplam serveti 5 trilyon dolarlık artışla 13,1 trilyon dolara ulaşmıştı.

YENİ MİLYARDERLER

Toplam serveti 344 milyar dolar olan 150 yeni milyarder arasında basketbol oyuncusu LeBron James ve golf oyuncusu Tiger Woods var. Woods ve James’in yanı sıra, Mercedes AMG-Petronas Formula 1 takımının sahibi Toto Wolff da 1 milyar dolarlık servetiyle listede.

Giyim, koku, kozmetik ve cilt bakımı işlerini Estée Lauder’a 2,8 milyar dolara satan Tom Ford da listeye girdi.

En zengin yeni milyarder, enerji içeceği devi Red Bull’un yüzde 49’unu miras alan ve tahmini serveti 37.4 milyar dolan Mark Mateschitz. Babası, kurucu ortak Dietrich Mateschitz’in Ekim ayında ölmesinin ardından Avusturya’nın en zengin, dünyanın ise en zengin 37. kişisi oldu.

Yeni kadın milyarderler arasında Hintli holding Tata Sons’un eski başkanı Cyrus Mistry’nin dul eşi Rohiqa Cyrus Mistry yer alıyor. Eşinin servetinin 7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Toplamda, yeni milyarderlerin sadece 27’si kadın.

92 yeni milyarder kendi işlerini kurdu ve miras almak yerine kendi servetlerini yarattı. Bu yıl listeye en çok yeni milyarder ekleyen ülke, 51 yeni katılımcıyla Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir