Airbus küresel uçak rekabetinde Boeing’in önüne geçiyor

Airbus bu yıl dünyanın en çok rağbet gören bazı uçaklarının teslimatlarını artıracağını, en büyük uçak üreticisi konumunu güçlendireceğini ve Boeing’in daha da önüne geçeceğini söyledi. New York Times’ın haberine göre, Şirketin ABD’li rakibi Boeing şu an 737 Max uçak serisini kapsayan büyük bir güvenlik krizinin etkilerine odaklanıyor.

800 JET TESLİM EDECEK

Avrupa’nın havacılık devi Airbus, bu yıl müşterilerine 737 Max’in ana rakibi olan tek koridorlu A320neo da dahil olmak üzere yaklaşık 800 jet teslim etmeyi planlıyor. Geçen yıl 735 uçak teslim edildi ki bu başlangıçta hedeflenenin üzerinde bir rakamdı. Bu yılki çabanın amacı, uçak üreticisinin CEO’su Guillaume Faury’nin pandemi karantinaların ardından hava yolculuğu talebinde keskin bir iyileşme olduğunu söylediği iddiayı karşılamak. Airbus, kısmen Hindistan’dan ve hızla büyüyen diğer ülkelerden gelen dar gövdeli ve orta boy jetlere yönelik talebin artması nedeniyle geçen yıl 2.094 ticari uçak siparişini rekor seviyeye çekti. Siparişler şirketin 2023 sonu itibarıyla 8.598 ticari uçaktan oluşan kapsamlı rezervine eklendi. Buna karşılık Boeing 528 ticari uçak teslim etti ve 1.576 net sipariş kaydetti.

YENİ NESİL UÇAK BOEİNG’İN ÖNÜNE GEÇECEK

Faury, Airbus’ın aynı zamanda en çok satan A320neo’nun halefinin hazırlanmasına da başladığını duyurdu. Yeni uçak yakıt açısından daha verimli olacak ve 2030’ların ortasına doğru havalanacak. Tek koridor olarak bilinen yeni nesil uçağın geliştirilmesi Airbus’ı son teknoloji uçaklar açısından Boeing’in önüne geçirecek. Uçağın koltuk başına yaklaşık yüzde 20 daha az yakıt harcaması ve tamamen sürdürülebilir veya sentetik malzemelerden yapılması amaçlanıyor. Analistler, Boeing’in kalite kontrol kriziyle baş etmeye öncelik vermesi nedeniyle yeni uçak geliştirme konusunda ilerleme kaydedecek potansiyele sahip olmayabileceğini söyledi.

Airbus, 2023’te 6,2 milyar dolar kazanç bildirdi. Bir önceki yıla göre küçük bir artışla 69 milyar doları aşan gelir elde edildi. Şirket, net nakdinin 11 milyar doları aşması nedeniyle olağan ödemesinin üzerine özel bir temettü ekledi. Şirketin kârı, Faury’nin söylediği Airbus düzeltmelerindeki büyük zarar nedeniyle azaldı.

Ticari jet işinde sektörün büyük bir kısmını oluşturan Airbus ve Boeing arasındaki liderlikte Avrupalı uçak üreticisi Airbus öne geçiyor. Airbus’ın sorunları ne kadar büyük olursa olsun, müşterilerinin sipariş ettiği binlerce jeti daha hızlı bir şekilde üretebiliyor. Faury, dünya çapındaki havayollarından büyük ilgi gördüğünü söyledi. Ancak tedarik zinciri sorunları, talebe ayak uydurmayı zorlaştırdı; bu da Boeing’in yanlış adımlarının yeni fırsatlar yaratması nedeniyle şirket için bir ikilem oluşturuyor. Bu amaçla Faury, Airbus’ın A320neo üretimini 2026’da ayda 75 jete çıkarma planlarına sadık kaldığını, ancak bundan sonraki birkaç yıl için muhtemelen bundan daha fazla olmayacağını söyledi.

Boeing, 737 modelinin üretimini yaklaşık 2025 yılına kadar ayda 50 uçağa çıkarmayı planlamıştı. Ancak ABD’li şirket, ocak ayı başlarında Alaska Havayolları’na ait 737 Max 9 uçağının kalkıştan kısa bir süre sonra kapı panelinin patlamasıyla ortaya çıkan kalite kontrol sorunlarıyla mücadele ettiği için tahminlerini askıya aldı. Bu olay Airbus’ın baş rakibini sarstı, federal bir soruşturmanın fitilini ateşledi ve Boeing CEO’su Dave Calhoun’u müşterilere, yetkililere ve halka, şirketin güvenliğe kârdan çok öncelik verdiği konusunda güvence vermeye odaklanmaya zorladı.

Kriz, Boeing’in daha fazla 737 Max jetlerinden üretme kapasitesini yavaşlattı. Federal Havacılık İdaresi, Boeing’in kalite kontrol sorunlarını çözdüğünü kanıtlayana kadar tüm 737 Max uçaklarının üretimini sınırlayacağını duyurdu.

ÜRETİM TESİSİNİ GENİŞLETTİ

Airbus’ın Fransa’nın güneybatısındaki genel merkez kompleksi, şirketin ne kadar hızlı büyümeye devam ettiğinin bir kanıtı. Airbus, A321neo’nun geliştirilmesini desteklemek için geçen yaz Toulouse’da yeni bir montaj hattı açtı ve yakın zamanda gelecekteki teslimat telaşına hazırlanmak amacıyla müşterileri için yeni ve şık bir karşılama merkezinin kurdelesini kesti.

Faury ve Airbus yöneticileri şirketin kazanç duyurusuna son rötuşları yaparken iki yeni Air India A320neo jeti yeni teslimat merkezine park edildi. IndiGo ve British Airways’e gidecek diğer uçaklar da teslimata hazırdı.

Çok uçak değil, kaliteli ve güvenli uçak
Airbus’ın müşteri deneyimi ekibinin başkanı Jill Lawrie, eskiden dev A380 superjumbo’yu yapan devasa hangarın A321neo’ya dönüştürüldüğü yeni binanın panoramik terasında konuşurken “Daha fazlasını teslim ediyoruz ve daha fazlasını sunmaya devam edeceğiz. Büyüyoruz ve daha verimli olmamız ve uçaklarımızı teslim etmek için daha yüksek kapasite yaratmamız gerekiyor” dedi.

Perşembe günü düzenlenen bir basın toplantısında Faury, şirketin üretimi artırmaya çalıştığı bir dönemde bile miktardan ziyade kalite ve güvenliğe öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.
Faury “Nitelik yerine nicelik olamaz. Biz çok sayıda uçak teslim etmek istemiyoruz, çok sayıda kaliteli ve güvenli uçak teslim etmek istiyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir