Blinken, Gazze’deki katliamın ne zaman biteceğine İsrail karar verecek dedi

Son dakika haberi… İsrail’in katliamlarını hız kesmeden devam ettirdiği Gazze’den her dakika kritik gelişmeler geliyor. Amerika Birleşik devletleri Antony Blinken katıldığı televizyon programında gelen bir soru üzerine Gazze’de yaşanan katliamın ne zaman biteceğine dair bilgi verdi. CNN’de yayınlanan Jake Tapper’ın programında Blinken’a “İsrailliler bu aşamanın ne zaman sona ereceği konusunda size bir şey söylüyor mu? Çünkü sivil ölümleri giderek artıyor?” sorusu yöneltildi.

Antony Blinken gelen soruya “İsrail’le süreci ve söz konusu sürecin nasıl yürütüldüğü de dahil olmak üzere görüşüyoruz.” açıklamasını yapan Blinken, “Bunlar İsrail’in vereceği kararlardır” şeklinde cevap verdi.

GAZZE’DE YAŞANAN KATLİAMLAR NE ZAMAN BİTECEK?

09.30: ABD’nin eski İsrail Büyükelçisi Martin Indyk, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya görevinden istifa etmesi çağrısında bulundu. 

ÖLDÜRÜLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI

09.10: İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 101’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 430 askerinin öldürüldüğünü duyurdu

06.45: İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kenti ile orta kesimdeki Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda 11 sivil öldü, onlarcası yaralandı.

İSRAİL BM OKULLARINA SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR

03.45: İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda, Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir okulu bombaladı. 

02.00: İsrail, Gazze’nin güneyinde yerlerinden edilen sivilleri ikinci göçe zorluyor. İsrail’in karadan ve havadan yoğun saldırılarına maruz kalan abluka altındaki Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Han Yunus’taki yüzlerce Filistinlinin, İsrail’in tehditleri nedeniyle batı bölgelerine ya da Gazze Şeridi’nin en güneyinde yer alan Refah kentine doğru zorla yerinden edilme süreci devam ediyor.

“HAMAS’I YOK EDEMEZLER!”

00.40: Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Hamas’ın Filistin’deki siyasi haritanın bir parçası olduğunu ve İsrail’in bunu yok edemeyeceğini söyledi. Başbakan Iştiyye, Katar’da düzenlenen 21. Doha Forumu’nda “Hamas’ı Filistin’deki siyasi haritanın bir parçası olarak görmemiz önemli. İsrail’in Hamas’ı yok edeceği iddiası ise gerçekleşmeyecek, biz bunu reddediyoruz.” dedi.

00.35: CNN spikeri Jake Tapper’dan Blinken’a Gazze’de yaşananların ne zaman son ereceğini sordu. Blinken ise bu sürece İsrail’İ,in karar vereceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir