Bu Telefonlar Sağlığa Zarar Veriyor: En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı

Telefonlar, ev aletleri, beyaz eşyalar ve daha birçok tasarımın ‘akıllı’ teknolojilere evrilmesi, kullanıcı deneyimlerinde büyük bir değişikliğe giderken, hayatın çok daha kolay hale dönüşmesini sağlıyor.

Bütün bu faydalarına karşın teknolojik aletlerin, sağlık için olumsuz durum yaratabilecek tehlikeleri de yok değil. Gün içerisinde saatlerce akıllı telefon kullanmak sıradan bir davranış haline dönüşürken, milyonlarca vatandaş yatmadan önce yatağında da akıllı telefon ile saatler harcayabiliyor.

Öyle ki çağımızda telefonunu yastığının altına koyarak uyuyanların sayısı yüz milyonları bulmakta. Tüm bu davranışlar radyasyona maruz kalınma süresini ve boyutunu yukarı çekerken, sağlık için tehlike yaratan bu durumda belirleyici unsurlardan biri de kullanılan telefonların modelleri olmakta.

MİLYONLARIN KULLANDIĞI TELEFON MODELLERİ SAĞLIK İÇİN BİR TEHDİT!

Uzmanlar tarafından, akıllı teknolojik cihazların yaymış olduğu radyasyon değerini ölçmek için kullanılan ‘SAR’ değeri, yeni akıllı telefon alacak bilinçli vatandaşlar için en önemli kriterler arasında yer alıyor. Özellikle popüler modellerin de ‘tehlikeli telefonlar’ listesinde yer alması büyük şaşkınlık yaratırken, uzmanlara göre ‘SAR’ değeri dikkate alınarak sağlık için en tehlikeli olabilecek 10 telefon modeli şu şekilde sıralandı:

LİSTEDE TÜRKİYE’DE YOK SATAN MODELLER VAR

1- Motorola Droid Maxx ve Motorola Droid Ultra / Radyasyon değeri 1.54
2- Huawei Honor 8 / Radyasyon değeri 1.5
3- Alcatel One Touch Evolve ve Huawei Vitria / Radyasyon değeri 1.49
4- Kyocera Hyrdro XTRM / Radyasyon değeri 1.44
5- Huawei P9 / Radyasyon değeri 1.43
6- Nokia Lumia 925 ve Nokia Lumia 928 / Radyasyon değeri 1.4
7- Apple iPhone 7 / Radyasyon değeri 1.38
8- Apple iPhone 7 Plus / Radyasyon değeri 1.24
9- Huawei Honor 5C / Radyasyon değeri 1.14
10- Sony Xperia X Compact / Radyasyon değeri 1.08

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir