İlk Kez Ev Alacaklar Dikkat! Kredilerde Faiz Oranı Ne Olacak?

İlk kez ev alacaklarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk.” diye konuştu.

Milliyet.com.tr’ye konuşan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, yeni kredi paketiyle ilgili bilgi verdi.

Özel bankalarda faiz oranlarının 2.85 seviyelerinde başladığına dikkat çeken Özelmacıklı, piyasalarda “Kamu bankaları tarafından finansman modeli geliştirebilir mi?” sorusunun akıllarda olduğunu dile getirdi.

Özelmacıklı şöyle konuştu:

“Şu anki konut kredisi faiz oranları devlet bankalarında çok sınırlı. Yaklaşık 300 bin TL bandına kadar kamu bankaları finansman sağlayabiliyor. Ama özel bankalarda oranlar çok yüksek. Burada ‘belli bir miktara kadar rakamlar artırılabilir mi?’ rakamlar artırılırken ilk defa satılan evler ve ikinci el konutların bu düzenleme çerçevesinde desteklenmesi piyasanın önemli bir beklentisidir.”

“İnşaat sektörünün özellikle motivasyona ihtiyacı var. Nispeten yapı ruhsat sayılarında TÜİK’in verilerine göre artışlar oldu. Bu hafta açıklanan yapı izin istatistiklerine baktığımızda üçüncü çeyrekte inşaat kısımlarında ve ruhsat verilen yapılarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.7’lik artış var. İnşaat üreticisi de finansmanın bir şekilde krediye ihtiyaç duyduğunu ve inşaat üretiminin devamı için kredilerin elzem noktaya geldiğini söylüyor.

TÜİK tarafından açıklanan yapı kullanma izin belgesi kısmında ise düşüş var. Tamamlanan inşaatlarda geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 14 düşüş var. Konut finansmanına ihtiyaç duyuyoruz.”

FAİZLER NE OLACAK?

Özel bankalarda 2.85 ve üstünde olan kredilerin, bu tür finansman modelinde daha aşağı olması bekleniyor. Daha önceki kampanyalara baktığımızda bunun 1.20-1.50 bandında aylık faiz oranı açısından olması genel bir temenni diyebiliriz. Bu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bütçe dengesi gözetilerek uygulanabilir mi? Bu kredilerin piyasada fiyat artışını yükseltmeyecek şekilde bazı krediler getirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir