Kenan Koçak milli takımda yaşanan süreci anlattı: Büyük kavgalara şahit olmadım

A Milli Futbol Takımı’nın eski teknik direktörü Stefan Kuntz‘un yardımcılığını üstlenen Kenan Koçak, birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA GİDECEĞİMİZE İNANIYORDUK”

A Milli Futbol Takımı’nın EURO 2024 Elemeleri D Grubu’ndaki son 3 maçından 1 galibiyet çıkartması halinde Almanya biletini büyük ihtimalle alacağını ifade eden Koçak, “Bir iş yapıyorsak inanırsınız. Biz de Avrupa Şampiyonası’na gideceğimize inanıyorduk. Söylediğim gibi bu kararı veren yetkililere saygı duymak lazım. Kendi düşünceleri vardır ki bu karara vardılar. Biz hoca olarak yönetimin verdiği karar saygı duymak zorundayız. O kararlarla yaşamayı öğrenmek durumundayız. Tabii ki şu an grupta iyi bir durumdayız. Hırvatistan ile aynı puandayız. Önümüzde 3 maç var. 3 maçı da kazanabilecek güce sahibiz. 1 galibiyet ile büyük ihtimalle Almanya bileti alınmış olacak. O yüzden milli takıma veda ettik ama gönlümüz rahat veda ettik. Eminim ki bu çocuklar geri kalan adımları atıp Türkiye’yi, Avrupa Şampiyonası’na götürecekler.” diye konuştu.

“MONTELLA’NIN YOLUNU AÇMAK AMACIYLA TFF’NİN TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİM”

Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin kendisinden Montella’nın yardımcılığına devam etmesini istediğini ancak kendisinin bu teklifi kabul etmediğini belirten Koçak, “Öncelikle ben yönetim ile bu konuşmayı yaptım. Yönetimin bana karşı bir talebi oldu. Montella hoca ile ben bu tür konulara girmedim, hiç konuşmadım. Bunun altını çizmek lazım. Yönetimin bana bir teklifi oldu ama yeni teknik direktör için de böyle bir yapılanma olduğu zaman tamamen yeni yüzlerin olmasının daha iyi olacağının inancındayım. O yüzden yol açmak amacıyla böyle bir karar aldım. Kendi kariyerim açısından da yine tekrardan teknik direktör olarak kariyerime devam etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“ÖYLE BİR TEKLİF GELSE ZATEN DURUMLAR DAHA DEĞİŞİK OLURDU”

Kendisine milli takım teknik direktörlüğü için teklif gelmediğini söyleyen Koçak, şöyle konuştu:

“Yok öyle bir teklif gelmedi. Ancak konuşmalar oldu. Öyle bir teklif gelse zaten durumlar daha değişik olurdu. Ama söylediğim gibi fikir alışverişleri o konuda oldu. Ama yönetim son kararını Montella’dan yana kullandı. Saygı duymak lazım, hayırlı olsun” dedi.

“ÖYLE BÜYÜK BİR SORUN OLDUĞU, AŞIRI DERECE BÜYÜK KAVGALAR OLDUĞUNA BEN ŞAHİT OLMADIM”

Milli takımda teknik direktör Kuntz ile futbolcular arasında son zamanlarda bağların zayıf olduğu yönünde çıkan haberlere de cevap veren Koçak, şu ifadeleri kullandı:

“Futbol takımında oynamak isteyen var, istemeyen var. Kiminin hocasıyla ilişkisi daha iyi olur, kiminin daha az iyi olur. Mutlu olanlar, mutsuz olanlar var. Bu sorunun aslında muhatabı bir yönüyle ben değilim. Çünkü, ben futbolcularla kendi ilişkilerim içerisinde çalışmalarımı, görüşmelerimi yapıyorum. Hoca da kendi görüşmelerini yapıyordu oyuncularla. Öyle büyük bir sorun olduğu, aşırı derece büyük kavgalar olduğuna ben şahit olmadım. Tabii ki zaman zaman fikir ayrılıkları olabilir ama bu da futbol takımı için normal. O yüzden bu sorunun nihai cevabı başka taraflardan verilirse daha iyi olur.”

“ELİMİZDEN GELDİĞİ KADARIYLA FUTBOLCULARIMIZA DESTEK OLMAYA ÇALIŞTIK”

Milli takımdaki görevini bıraktıktan sonra birçok oyuncunun kendisini arayıp, vedalaştığını belirten Kenan Koçak, “Futbolcuların hepsi kardeşim. Hepsine teşekkür ediyorum. Hemen hemen hepsi aradı, hepsiyle görüştük. Allah yollarını açık etsin. İletişimin çok önemli olduğuna inanan biriyim. Biz elimizden geldiği kadarıyla futbolcularımıza destek olmaya çalıştık. Onların sorunlarıyla meşgul olmaya çalıştık. Çünkü, sahaya rahat çıkmalarını istedik. Hepsi karakterli çocuklar. Umuyorum gerekli olan, hak ettikleri başarıları elde ederler. Onlar, bunları hak ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“SAĞ OLSUNLAR ÇOK TEKLİF ALDIK”

Birçok takımdan teklif aldığını ancak görevde olan teknik direktörleri olduğu sürece bunları açıklamanın doğru olmayacağının altını çizen Koçak, inandığı bir projede çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi. Koçak, “Bizler profesyoneliz. Şu anda kendimi ülke olarak sınırlamış değilim. Şurada çalışırım, şurada çalışmam diye bir kaidem yok. Ben her türlü plan, projeye açığım. Nerede, nasıl bir proje olur onu hep beraber göreceğiz. Bundan sonra durumlar biraz değişti. İlgi alanımız, konsantrasyonumuz başka yöne ayrıldı. O yüzden bizde artık zaman ne gösterecek bakacağız. Almanya’dayken de teknik direktör olduktan sonra hiçbir şekilde spekülasyonlara girmedim. Hiçbir şekilde yorum getirmedim. Onun için de şimdi de herhangi bir spekülasyona yorum getirmek istemiyorum. Çünkü kulüplerde hoca arkadaşlarımız, yöneticiler var. Çok samimi, içten görüşmelerimiz var. Onun için bu tür görüşmeleri daha profesyonelce yaşayıp, kendime saklamak istiyorum. Sağ olsunlar çok teklif aldık. Bundan sonra bakalım ne olacak. Söylediğim gibi durum değişti. Aralarında inandığımız, iyi bir proje olursa tabii ki seve seve kabul ederiz.” dedi.

“TÜRK HOCALARIMIZIN DEĞERLERİNİ BİLELİM. ÇOK DEĞERLİ HOCALARIMIZ VAR”

Türk futbolunun gelecek yıllarda iyi olacağını belirten Kenan Koçak, öncelikle Türk teknik direktörlere sahip çıkılmasını istedi. Birçok başarılı Türk antrenörün geldiğini söyleyen Koçak, “Öncelikle yöneticilerimize, futbolumuza çok değerli yabancı oyuncular kattıkları için teşekkür etmek lazım. Özellikle bu sene o kadar kaliteli yabancı oyuncu geldi ki umarım onlar Türk futboluna katkıda bulunur. Lakin onları buraya getirdiğimizde iyi çalışmayıp, güncel performanslarını artırmazsak ister istemez biz onların, onlar bizim seviyemize gelebilir. Biz maalesef kendimizi biraz küçük görmeye alışığız. Sanıyoruz ki Avrupa’da, dışarıda her şey daha farklı gibi bir yapımız var. Öncelikle kendi insanımızın, kendi ülke futbolcumuzun gücünü bilelim. Türk hocalarımızın değerlerini bilelim. Çok değerli hocalarımız var.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir