SOL ve Bu 3 Altcoin Gaza Bastı: Yükselişin Ardında Neler Var?

Solana’nın yerel tokenı SOL, 10 Kasım’da %22’lik etkileyici bir artış gösterdi. Mayıs 2022’den bu yana ilk kez 54 dolar sınırını aşarak kayda değer bir yükseliş sergiledi. Bu artış, Delaware İflas Mahkemesi’nin Eylül 2023’te 55,75 milyon SOL satışını onaylamasıyla, FTX’in iflas mülkü tarafından SOL tokenlerinin sürekli satışının ortasında meydana geldi. Bu sırada, SOL’un yanı sıra üç altcoin daha yükselişi ile gündeme geldi. İşte detaylar…

Solana (SOL) neden yükseliyor?

SOL’un fiyat artışına yönelik yatırımcı coşkusu, devam eden altcoin satışlarının sınırlı etkisiyle bağlantılıdır. İflas işlemlerinden elde edilen tokenlar ya kazanılmış ya da kilitlenmiş durumda ve FTX tasfiye planının bir parçası olarak haftalık 100 milyon dolarlık bir satış limiti var. Trader Bluntz’ın belirttiği gibi, bu satış baskısı azaldığında, SOL önemli bir pump yaşayabilir. SOL’un fiyat artışı yalnızca türev piyasalara bağlı değil, aynı zamanda Solana ekosistemindeki mevduat ve merkezi olmayan uygulamalardaki (DApps) büyümeyle de destek alıyor. Sürdürülebilirlikle ilgili bazı endişelere rağmen, SOL’un 22,8 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri Polygon’unkini aşıyor ve son ralliden sonra değerleme ile ilgili soruları gündeme getiriyor.

SOL’un haftalık %39’luk önemli kazançları, vadeli işlem açık pozisyonunu da etkiledi. Açık pozisyonların miktarı 745 milyon dolara çıktı. SOL’un rekoru olan 260 dolara ulaştığı Kasım 2021’den beri en yüksek seviyeyi kaydetti. Yine de, vadeli işlem piyasalarında uzun ve kısa vadeli kaldıraçlar sürekli olarak eşleşiyor. Bu nedenle daha “nüanslı” bir bakış açısı için SOL’un fonlama oranını incelemek önemli. Pozitif bir fonlama oranı, uzunların (alıcıların) daha fazla kaldıraç talep ettiğini gösterir. Short’lar (satıcılar) ek kaldıraç gerektirdiğinde bunun tersi gerçekleşir ve negatif bir fonlama oranıyla sonuçlanır. SOL’un mevcut vadeli işlem fonlama oranı, uzun vadeli kaldıraçlar için haftalık %0,5’lik maliyeti temsil ediyor.

Terra (LUNA) da yükseliş yaşadı

Diğer yandan Terra Luna (LUNA), Layer 1 tokenları arasında yükseliş eğilimi dalgasını sürdürüyor. SOL ve Avalanche ile birlikte LUNA da yükselişe geçti. Zira en son Haziran ayında görülen seviyeleri test etti. Altcoin, gün içi en yüksek seviyesi olan 0,874 doları kaydederek neredeyse %90’lık çıkışa işaret etti. Momentum göstergeleri LUNA’nın aşırı satın alındığını gösterirken, yukarıya doğru gidişatı daha fazla kazanç potansiyeline işaret ediyor. Yükselen net hacim yükseliş görünümünü desteklerken, artan alım baskısı varlığa yönelik güçlü ilgiye işaret ediyor.

Ancak, aşırı satın alınan bir varlık yakında bir düzeltme görebileceğinden dikkatli olunması tavsiye edilmekte. Böyle bir senaryoda, Terra Luna’nın fiyatı 0,742 dolar ve 0,561 dolarlık potansiyel destek seviyeleriyle düşebilir.

“Sam Coinleri” rallide!

Solana’nın (SOL) da aralarında bulunduğu ve topluca “Sam Coinleri” olarak bilinen coinler de yükseldi. Solana’nın yanı sıra Serum (SRM) ve FTX token (FTT) önemli kazançlar elde etti. FTT son 48 saat içinde %100 artış gösterdi. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in dolandırıcılık ve kara para aklamayla ilgili yedi suçtan suçlu bulunduğu son yasal sıkıntıları göz önüne alındığında bu yükseliş dikkate değer. Yasal zorluklara rağmen, tokenlerin işlem hacminde artış görüldü ve bu, güçlü alıcı ilgisine işaret ediyor.

Ripple (XRP) avukatı John E. Deaton, FTT’nin yükselişini, Sam Bankman-Fried’in çektiği zihinsel çile için bir tür “kefaret” olarak görüyor. Kurucunun yabancı rüşvet suçlamalarıyla ilgili ikinci duruşmasının, Mart 2023’te yapılması beklenmekte. İhtimaller savcılık ekibinin lehine duruyor. Ancak, sanığın duruşu yakın çalışma arkadaşlarının ifadeleriyle zayıfladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir