Türkiye Radyasyon Sisi Altında! Meteoroloji’den O Bölgeye Kritik Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Diyarbakır 15. Bölge Müdürlüğü, günlerdir Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alan sisin radyasyon sisi olduğunu açıkladı. Sisli havalarda özellikle sürücülerin dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

Günlerdir Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde yoğun sis etkisini sürdürüyor. Yüksek basınç etkisi altına giren Türkiye’de özellikle radyasyon sisinin görülmesi yoğunlaştı.

BATMAN VE ÇEVRESİ İÇİN UYARI

“Diyarbakır 15. Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yaptığımız son değerlendirmelere göre bugün Diyarbakır ve Batman’da sabah saatlerinde başlayacak ve perşembe, cuma günleri yer yer devam edecek olan hafif sağanak yağış geçişleriyle birlikte günlerdir devam eden sisin bugünden itibaren azalması beklentilerimiz arasında. Cumartesi günü yağışın bölgemizi terk etmesiyle birlikte sisin ve pusun Batman çevrelerinde yeniden etkili olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu tahminin tutarlılık ihtimali önümüzdeki günlerde bölgemizden yaptığımız takip ve değerlendirmelerle daha yüksek hale gelecek” dedi.

SÜRÜCÜLER DİKKATLİ OLMALI

Sisli havalarda kara, hava ve deniz ulaşımında aksamaların meydana gelmesinden ötürü sürücüleri uyaran Akgül, “Sisi, Stratus bulutlarının yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da adlandırabiliyoruz. Sis, yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıklarından meydana gelir. Sis, yapay görüş mesafesini 1 kilometrenin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Bu sebeple kara ve hava ulaşımında bazı aksaklıklar ve kazalar meydana gelebilir. Sis nedeniyle görüş mesafesinin düşük olduğu günlerde vatandaşlarımızın hava tahminlerini takip etmeleri, gerekli önlemleri alıp dikkatli olmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir